Ověřila jsem obecné rady, čím krmit vodní ptáky. Jak se k přikrmování staví různá města?

Při svých výletech za ptáky často pozoruji, jak se lidé v zimním období snaží přilepšit ptákům u vody nějakou mlsůtkou. Čím je však krmí nejčastěji? Pečivem! To jim ale vůbec neprospívá. Nejhorší je to bílé a zároveň čerstvé. Stejně jako pro lidi i pro ptáky jsou to pouze prázdné kalorie. Minerály a další živiny potřebné pro zachování dobré kondice v takové potravě chybí. Čerstvě vypečené rohlíčky nadýmají ptáky stejně účinně jako nás.

Krmení vodních ptáků
Z krmení vodních ptáků pečivem se snadno může stát krmení holubů

Mnohé z měst se v posledních letech snaží dělat osvětu a informují své obyvatele, které krmení je vhodné a které ne. Taktéž články v časopisech a na internetu se radami jen hemží. Některé verze jsou povedenější, v jiných případech mám pocit, že autoři vůbec nevědí, o čem píší.

Až na jedinou výjimku jsem nikdy neviděla, že by se naši spoluobčané těmito instrukcemi řídili. Fungují vůbec v praxi dobře míněné rady redaktorů a úředníků státní správy? Budou zvířata ochotna takovéto jídlo konzumovat? Rozhodla jsem se to vyzkoušet několika praktickými pokusy přímo v terénu u vody.

Nejčastěji doporučované krmení:

 • hlávkový salát
 • mražená zelenina (hrášek, kukuřice)
 • odřezky ze zeleniny
 • granule pro vrubozobé ptáky
 • vařené brambory
 • vařená rýže
 • obiloviny, vločky
 • naklíčená semínka

Pro pokusy jsem si vybrala vhodná místa v Podkrkonoší poblíž našeho domova. Na našich rybníčcích a řekách se v zimě vyskytují běžně pouze kachny divoké. Labutě u nás běžně nezimují. Ostatní druhy vodních ptáků jsou plaché a o přikrmování nestojí. Proto je možné výsledky mých testů vztáhnout pouze na divoké kačeny.

Pokus první – Vrchlabí, rybníček v zámeckém parku

Koupila jsem hlávkový salát a zmrazenou kukuřici. Na břeh i do vody jsem nasypala natrhané salátové listy. Kachny si toho sice všimly, ale nijak je to nezaujalo. Možná jsem jen měla salát natrhat na menší kousky a výsledek by byl lepší.

Kachny si salátu nevšímají
Kachny si salátu nevšímají

Rozmrazená kukuřice se ve vodě potopila a kachny ji ignorovaly. Rybníček je zřejmě hlubší, než se na první pohled zdá. Březňačky se nedokáží potopit tak hluboko, aby dosáhly zobákem až na dno. Část rozsypaná na břehu je evidentně zaujala. Jenže daleko rychlejší akci provedli holubi. V mžiku se slétli okolo mě a do půl minuty byla veškerá kukuřice pryč. Ani jsem nestihla zavřít krabičku. Kachnám nedali nejmenší šanci.

Holubi se vrhli na kukuřici, ještě než ji stihly kachny objevit
Holubi se vrhli na kukuřici, ještě než ji kachny stihly objevit

Potom se celé hejnko přesunulo vedle, kde byla ještě před mým příchodem rozsypaná krupice. Netuším, jestli byla určená pro kachny nebo pro holuby. Kachny struktura a velikost tohoto krmení vůbec nelákala, zato holubi hodovali.

Holubi požírající rozsypanou krupici
Holubi požírající rozsypanou krupici

Pokus druhý – Trutnov, řeka Úpa

Znovu jsem použila rozmrazenou kukuřici a salátové listy. Ty jsem tentokrát nakrájela na menší proužky. Směs jsem hodila na břeh Úpy poblíž hejna divokých kachen. Kachny se o žluté kousky zajímaly. Ale ne natolik, aby pro ně vážily náročné kroky až na břeh. Zkoumaly jen ty nejbližší k vodě. O ochutnávku se ani nepokusily. Salátu si nevšímaly vůbec.

Pokus o krmení kachen kukuřicí
Neúspěšný pokus o krmení kachen kukuřicí

Trutnov měl oproti Vrchlabí jednu podstatnou výhodu. Krmení pozorovalo několik holubů a vůči kukuřici byli úplně neteční. I když i na tato místa chodí Trutnované krmit kačeny pečivem, holubi tento snadný zdroj jídla ještě neobjevili.

Trutnovští holubi se ještě nenaučili krást krmení určené pro kachny
Trutnovští holubi se ještě nenaučili krást krmení určené pro kachny

Pokus třetí – Hostinné, sádky

Po předchozích neúspěších bylo na čase vyzkoušet jiný typ krmení. Začala jsem shánět granule pro vrubozobé ptáky, které doporučuje tolik informačních zdrojů. Obešla jsem neúspěšně několik okolních krámků s vybavením pro domácí mazlíčky. Odkazovali mě na prodejny krmiv pro hospodářská zvířata. V nich jsou tyto granule opravdu k sehnání. A dostanete jich tu rovnou minimálně 20 kg! Složením je to většinou drcená směs obilovin s rybí moučkou a prodává se v práškové i granulované formě. Jestli vám doma nezplesniví, vystačí vám minimálně na deset let.

V roce 2019 se na internetu granule určené k přikrmování vrubozobých nabízely na jediném e-shopu. Dovážejí se bohužel až z Velké Británie. Udávané složení se mi docela zamlouvalo: směs obilovin, hrách, rýže, lněné semínko, sója, rybí maso, sójový olej a vitamíny. Jedno balení jsem na zkoušku objednala.

Granule pro vrubozobé ptáky
Takto vypadají granule pro vrubozobé ptáky

Kuličky jsou vysušené a plavou na vodě. Dají se nasypat na hladinu rybníků nebo do blízkosti břehu řeky, kde voda proudí jen pomalu. Tady je holubi nemají šanci sezobnout. Kachnám granule zachutnaly hned, jak je objevily. Jako nejvhodnější náhražka rohlíků zvítězily v tomto testu na plné čáře.

Kačer se o granule zajímá
Kačer pojídá granule pro vodní ptáky

V roce 2020 se dostupnost nabízených granulí podstatně zlepšila. Nabízí je už několik různých e-shopů. Pokud se budeme na tento sortiment častěji ptát v našich zverimexech, jistě se brzy objeví i tam.

Pokus čtvrtý – Vrchlabí, rybníček v zámeckém parku

Pro čtvrté testování žravosti našich kachen jsem zvolila nastrouhanou syrovou mrkev a vařené brambory. Tentokrát se vše obešlo bez přítomnosti holubů.

Mrkev jsem nasypala nejdřív na břeh. Ptáci se ke mně ihned slétli. Ale odmítali se z vody přesunout na břeh. Asi nebyli ideálně hladoví.

Mrkev jsem tedy sebrala ze země a hodila do hejnka březňaček. Nudliček mrkve si se zájmem všímaly, ale za klesající potravou se potopit odmítaly.

Vyšla jsem jim vstříc ještě víc. Další část zeleniny jsem opatrně naházela na led, aby byla pro ně z vody dosažitelná. I tady k mrkvi zvědavě připlavaly. Ale v oranžových proužcích nepoznaly nic, co by bylo vhodné k jídlu.

Přikrmování vodních ptáků
Kachna zkoumá nastrouhanou mrkev, ale nepozná, že je k jídlu

I vařené kousky brambor jsem nejprve nasypala jsem na břeh. Stejně jako u mrkve se tato krmě nejprve nesetkala s žádnou odezvou.

Vyzkoušela jsem tedy, co udělá, když hodím brambory mezi kachny. Čím větší kousky jsem použila, tím dříve se potopily na dno. Některé menší ale stihli ptáci zachytit a spolknout. Jsem tedy na dobré cestě.

Varianta umístit kousíčky brambor na led se nezadařila. Byl zatím tak tenký, že i ty nejmenší brambůrky se propadly do vody.

Po nějaké době jedna kachní samice vylezla na břeh a začala prozkoumávat zbytky, které mi v trávě ještě zůstaly. Mrkev nevšímavě obešla, zato brambory jí zaujaly. Několik kusů lačně zhltla. I moji prarodiče kdysi krmili domácí kachny nastrouhanými vařenými brambory. A jak vidno, chutnají i kachnám divokým.

Přikrmování vodních ptáků
Vařené brambory kachnám chutnají

Závěrečná doporučení

 • Sypejte pouze takové množství potravy, jaké jsou ptáci schopni ihned zkonzumovat.
 • Úplně se vyhněte přikrmování v rybnících a nádržích, kde se chcete v létě koupat. Zmenšíte tak pravděpodobnost přenosu cerkáriové dermatitidy.
 • Používejte jen potravu, která plave na vodní hladině. Zabráníte tím přiživování holubů a potkanů, znečišťování veřejného prostranství a kontaminaci krmení ptačím trusem.
 • Kachny ignorují zelené krmení i zeleninu. Pochutnat si na nich mohou husy a labutě.
 • Kachny jsou zvyklé na pravidelný přísun pečiva a na jinou potravu si je musíte nejdřív naučit.
 • Nedávejte ptákům potravu, která obsahuje sůl nebo koření.

Jak se ke krmení vodních ptáků staví česká a světová města?

Jsou města, kde se snaží nějakým způsobem občanům poradit, jak mají při přikrmování postupovat. Na webu najdeme instrukce pro občany například na stránkách městských úřadů v Českých Budějovicích a na Praze 7. Informace jsou však často velice obecné, bezhlavě kopírované z internetu a nevyzkoušené v konkrétním prostředí.

I ve světě existují návody, jak si užít radost z krmení a neškodit ptákům. Například v Londýně. Přesto se město snaží obyvatele od krmení zvířat odradit.

U nás v Trutnově najdeme na stezce okolo Úpy na několika místech instruktážní cedule. Určitě si je tady přečte víc lidí než na stránkách obcí. Jedinou nevýhodu mají v tom, že se místní kachny těmi instrukcemi neřídí a doporučovanou potravu ignorují.

Instrukce pro krmení ptáků v Trutnově
Instrukce pro krmení ptáků v Trutnově

Často se krmení vodního ptactva nedoporučuje. Pravděpodobně na základě vlastních zkušeností se ke krmení staví odmítavě Prostějov. Před negativními vlivy krmení varuje i New York a předkládá občanům řadu srozumitelných argumentů.

Instruktážní tabule Jičín
Instruktážní tabule v Jičíně doplněná o lidovou tvořivost

Magistrát Prahy nepřímo krmení zakazuje protiznečišťovací vyhláškou. Tak jako v Karlových Varech, i v naší metropoli prý za krmení na veřejných prostranstvích hrozí pokuta. V zahraničí se nesmí krmit například v Berlíně, ve Vídni se za tuto činnost udělují pokuty.

Komický případ se stal v severní Anglii. Na stránkách BBC najdeme článek, který obsahuje komentáře ke kontroverzní fotce umístěné na Facebook. Obrázek s textem neznámého autora nasdílela jedna maminka, která ho nafotila při krmení kachen se svým malým dítětem. Příspěvek získal během krátké doby neuvěřitelných 17 000 sdílení, než se ho autorka rozhodla díky velkému množství hejtů stáhnout.

Informační cedule u jezírka obsahovala žádost tohoto znění: „Přikrmovat nás chlebem je v pořádku! Všichni nás přestali krmit, protože se mylně domnívali, že chléb nám škodí. A teď někteří z nás bez vašeho chleba umíráme hlady. Ano, není to pro nás nejzdravější, ale pokud budeme mít úplně prázdné žaludky, zahyneme. Začněte nás prosím znovu krmit, obzvlášť v zimě!

Rozšiřující informace

Krmení labutí a kachen – Youtube, video Petra Dobrého s ukázkou krmení granulemi pro vrubozobé ptáky

Krmit kachny chlebem? Jasná otázka s nejasnou odpovědí – Článek Davida Říhy v magazínu Avifauna. Jeden z mála dalších lidí, který také provedl několik pokusů s různými druhy krmení.

Související příspěvky