Jak ochránit ptáky před kočkami?

autor: | Led 6, 2022

Co nejlepšího můžete udělat pro ptáky? Nepořizujte si kočku! A pokud přeci, tak ji chovejte jako opravdovou kočku domácí – tedy doma. Proč?

Kočka je šelma. I když se doma líně válí na kanapi, venku loví. A nemusí mít ani hlad. Její instinkt jí velí zabíjet.

Můžete namítnout, že kočka je šelma a do přírody patří. Šelmy mají za úkol udržovat mezi zvířecími druhy rovnováhu. Takže je přirozené, když kočka čas od času něco uloví.

Toto je pravda, je tu však jedno velké ALE. Zkuste si porovnat množství koček versus divokých šelem, které se v okolí vašeho bydliště vyskytuje. Jestli si nejste schopni vzpomenout, jestli jste kdy vůbec divoce žijící šelmu viděli, vezeme si na pomoc silniční zoologii.

Jak často najdete na krajnici ležet přejetou kočku? Jak často kunu? Jedna kuna na deset koček? A už jste viděli přejetého tchoře, psíka mývalovitého nebo lasičku? Případně rysa, vlka nebo kočku divokou? Když už se toto stane, píšou o tom dokonce noviny. Ale přejetých koček by se jeden ani nedopočítal. Za předpokladu, že jsou při nočním přecházení silnic stejně neopatrné všechny šelmy, musí být toulavých koček v přírodě zákonitě nadbytek.

Můžete namítnout, že domácí kočky se pohybují po silnicích i přes den, zatímco ostatní šelmy jen v noci. Ano. Ale v noci jsou oslněné a mají horší odhad. Před den navíc řidič kočku vidí a má větší možnost přibrzdit. I před řidší provoz je pravděpodobnost sražení kočky vyšší v noci. Všímejte si toto na cestách autem do práce. Novou přejetou kočku objevíte většinou ráno.

Proč a jak kočky zabíjejí

Kočky začal člověk domestikovat už před několika tisíci lety. Do Evropy se dostaly ž na přelomu našeho letopočtu. Lidé zpočátku začali využívat její schopnosti lovit myši a chránili za pomoci koček své zásoby obilí.

Dnes kočky dostávají dostatek krmení od svých chovatelů. Někdy až přebytek. Přesto venku stále pokračují v lovu drobných hlodavců a ptáků. Jejich instinkt nepohasl ani za několik tisíciletí soužití s člověkem.

Kočka skrytě číhá a útočí ze zálohy, podobně jako ostatní kočkovité šelmy. Ačkoliv je schopná kořist ulovit , většinou ji nekonzumuje. Využívá ji spíš jako hračku. Divoká šelma kořist co nejdřív usmrtí a sežere. Čím dřív, tím je menší šance, že se o ni bude muset podělit s jiným nezvaným návštěvníkem.

Úspěšný útok na holuba

Potulná kočka trápí polomrtvé zvíře i několik minut. Využívá jeho bezbrannosti, když je zraněné, ale ještě schopné pohybu. Pouští ho a opětovně chytá, omračuje tlapkou, pronásleduje ho na útěku, přenáší ho v tlamičce z místa na místo. Divím se, že se kvůli tomuto zbytečnému týrání ještě neozvali ochránci zvířat.

Tato kočka neloví z hladu. S uloveným mladým kosem si jen pohrává.

Další zajímavá videa a články:

Neúspěšný pokus kočky o ulovení ptáka, krátké video na Youtube

Kočka plení hnízdo v dutině stromu, šestiminutové video z Japonska

Kočka může za den venku nachodit až 10 km, trackování pohybu koček pomocí vysílačky, video na Youtube v němčině

Co všechno jsou schopny kočky ulovit, dvanáctiminutové video na Youtube

Proč kočky loví? Krátké video na Youtube kanálu BBC, v angličtině

Kolik druhů ptáků loví italské kočky, příspěvek na Facebooku

Polská akademie věd zařadila kočku mezi invazivní druhy, mnohé tím zaskočila, článek na Ekolist.cz

Jak ochránit ptáky před vlastní kočkou?

I u těch nejněžnějších kočiček nemůžeme zabránit jejich loveckému pudu. Vůbec se však nemusíme vzdávat jejich chovu, abychom ochránili ptáky. Jak minimalizovat riziko, aby náš chundelatý mazlíček nelovil naše opeřené přátele? Lze to poměrně snadno, pokud budeme mít chování koček pod kontrolou.

Kočky bez dozoru držte doma. Výběh venku jim dopřejte jen ve vaší přítomnosti. Hlavně jim nedovolte opouštět dům v časných ranních hodinách, kdy se ptáci nejčastěji vydávají za potravou.

Nechvalte ani neodměňujte kočku za to, pokud chytí ptáka jakéhokoliv druhu. I kdyby to byl ve vašich očích sebevětší škůdce. Pozitivní odezva motivuje zvíře k další lovecké vražedné akci.

Zastřihujte nebo zapilujte kočkám drápky alespoň na předních tlapkách. Bude pro ně obtížnější šplhat po stromech i ulovit kořist.

Jak ostříhat kočce drápky

Dejte kočce obojek se zvonící rolničkou. Její zvuk ptákům usnadní zavčas zaznamenat nepřítele.

Kočka s rolničkou

Podobně bude působit i jakýkoliv pestrobarevný obojek nebo límec, který také zvýší šanci, že si pták kočky všimne a včas uletí. Kočky si na tento obleček po čase zvyknou.

Kočka s pestrobarevným límcem

Jak vyhnat cizí kočku ze zahrady?

Typickým místem, které bychom rádi udrželi kočekprosté, je naše zahrada. Dlouho jsem si myslela, že se našeho pozemku problém potulných koček netýká. V zimě se ve sněhu totiž nikdy kočičí stopy neobjevovaly. O opaku mě přesvědčily až záběry z fotopasti. Snímky procházejících koček přibývaly s každou další nocí.

Kočka na záběru z fotopasti
Kočka na záběru z fotopasti

Existuje spousta metod, kterými je možné se pokusit zabránit kočce dostat do míst, kde ji nechceme. Potulné kočky na vaši zahradu nezabloudí náhodou. Mají svůj revír, který pravidelně obcházejí. Drží se při tom stálých a prověřených tras. Kontrolujte proto díry v plotě a jiná snadno přístupová místa, kudy mají toulavé kočky snadnou příležitost se k vám dostat. Ani vysoký plot pro ně není překážkou.

Kočka přeleze téměř všechno

Elegantně brání přístupu koček tento otočný nástavec nad plot. Hodí se však spíš pro přístup na dvůr než pro rozlehlou zahradu.

https://www.youtube.com/watch?v=OYfpa1mV1pI
Plot s rotačním nástavcem zabraňující přístupu koček

Přeskočení plotu snadno zabrání kus hladkého plastu nad pletivem.

Plastový nástavec na plot

Kočky nenávidí vodu. Pokud se odváží vstoupit do zakázané oblasti i ve vaší přítomnosti, odradí je postříkání vodou z hadice nebo z dětských vodních pistolí. Ukážete jim tím, že na tomto území nejsou vítané. Pokud to s množstvím vody nepřeženete, je tento postup ještě eticky přijatelný.

Prodává se i postřikovač na fotobuňku Scarecrow motion activated sprinkler. Je otázkou, jestli nepostříká také další zvířata, které nechceme odrazovat od vstupu na naši zahradu. Kočka zásah vodou nečeká a velmi se vyleká. Tato metoda už je vůči kočkám poměrně neetická.

Jak funguje postřikovač vody proti kočkám

Na záhonky a mulčované vrstvy dejte drátěné pletivo. Semínka v mezerách vyklíčí, větší rostliny zasázíte do vystříhaných děr. Můžete jím přikrýt i pískoviště. Kočky přestanou mít potřebu vyhledávat tato místa na zahrabávání hovínek. A nesnáší chůzi po povrchu drátků.

Oblíbená místa, kde se kočky peleší, je možné zamulčovat nepříjemným ostrým materiálem. Na kamínkách, šiškách u jehličnanů, větvičkách cesmíny nebo na vaječných skořápkách se jim nebude lenošit dobře.

Na povrch zamulčovaný kamínky nebo ostrým materiálem se kočkám sere špatně (EN)

Prodávají se i ohradníky na kočky (Mr. McGregor Fence). Napětí do 12 V je i pro kočky bezpečné. Stejné se používá i pro ovce. Stejně, jako nedovolí vašim kočkám opustit vymezený prostor, nedovolí cizím kočkám se vetřít k vám.

Varianta elektrického ohradníku z jednotlivých drátů

Můžete vyzkoušet zasadit silně aromatické rostliny s vůní, která je kočkám nepříjemná. Běžně dostupné v našich zahradnictvích jsou levandule a routa vonná. Doporučované jsou i některé méně známé druhy, například máta polej (m. kobercová, Mentha pulegium) a květina bez českého jména Plectranthus caninum (Coleus canina). Odpuzující jsou prý i čerstvé slupky z citrusových plodů.

Fungovat by mohly i repelenty na chemické bázi. Prodávají se většinou ve spreji a jednoduše se nastříkají na místo, odkud chceme kočky vyhnat. Nevýhoda je, že postřik je potřeba opakovat každé dva až tři dny a po každém dešti. Některé druhy existují i ve formě gelu nebo granulí. Ty se sice hůř aplikují, ale jsou ve venkovních podmínkách trvanlivější.

Odpuzovač, který nefunguje

Na trhu jsou podle složení tři typy přípravků. První obsahuje koncentrované silice citrusových plodů, jako jsou citronelal, geraniol a citronelol. Kupujete tedy v podstatě naředěný olej do aromalampy. Účinky se budou pro jednotlivé kočky lišit a je potřeba vyzkoušet víc typů. Je to jako u lidí, každému z nás jsou nepříjemné jiné vůně.

Složení druhého je roztok metyl-nonyl-ketonu. Ten je obsažený v již zmíněné routě vonné, déle v hřebíčku, zázvoru a v malém množství i v některých druzích ovoce. Nevydrží účinkovat dlouho, jeho poločas rozpadu je pouhého půl dne. Rozkládá se za přítomnosti kyslíku a mikroorganismů. Látka je ale deklarovaná jako toxická pro vodní organismy. Její výhoda je, že se váže na zeminu a nemá tendenci se vyplavovat do spodní ani do povrchové vody při dešti. Pro ptáky je uváděná jako neškodná.

Třetí typ obsahuje nechutně hořkou látku Bitrex. Není nebezpečná a používá se i jako přísada do domácí drogerie. Pokud by se malé dítě omylem něčeho takového napilo, odporně hořká chuť ho donutí tekutinu hned vyplivnout a nespolkne ji. Hořká chuť kožíšku bude kočce určitě nepříjemná při jeho úpravě a olizování.

Bitrex jsem omylem jednou ochutnala a jeho odpornou chuť můžu potvrdit. Zkoumala jsem v rukách granulky, které jsme pokusně přidávali do plastů, abychom zabránili okusu našich výrobků hlodavci. Pak jsem si nechtěně olízla prst při otáčení stránek. Ještě další den jsem cítila v puse tu nepříjemně svíravou chuť.

Na zahraničních e-shopech jsou k mání i přípravky s pachem moči velkých divokých zvířat. Menší šelma se potenciálně zalekne většího soupeře a vyklidí mu prostor. V Česku se zatím nic takového neprodává. Takže pokud máte kamaráda v ZOO, můžete ho zkusit poprosit o donesení hroudy hlíny, kterou označkovali lvi nebo tygři v jejich výběhu.

Obchody s oblibou nabízejí i ultrazvukové plašiče. Ty jsou někdy vybavené i detektorem pohybu a ultrazvuk vysílají jen, pokud zjistí přítomnost pohybujícího se zvířete. Nebo naopak spouští záblesky světel. Mnohá zařízení umí měnit i frekvenci a intenzitu ultrazvuku.

Pro každý živočišný druh je vhodný jiný rozsah frekvencí. Nabízená zařízení vysílají zvuk o kmitočtech v rozsahu 16 – 65 kHz. Podle toho jsou vhodná i pro určitá zvířata. Plašiče koček podle návodů výrobců odpuzují i psy, koně, ovce, srny, zajíce, kuny, lišky, jezevce, ptáky, netopýry a hlodavce. Takže pokud si koupíte odpuzovač s opravdu širokým rozmezím vysílaných frekvencí zvuku, odpudíte si ze zahrady úplně všechno živé.

Příklad ultrazvukového plašiče
  • 17 KHz pro králíky, veverky, mývaly, krysy
  • 23 KHz pro psy, kočky, lišky, kuny, ptáky
  • 40 KHz pro divoká prasata, jeleny, srny

Doporučuje se také měnit umístění přístroje, aby si na něj kočky nepřivykly. U starých nahluchlých koček je tato metoda málo efektivní. Kočky s rostoucím věkem přicházejí o schopnost slyšet nejvyšší frekvence zvuku podobně jako my lidé.

The efficacy of an ultrasonic cat deterrent Studie, které zjistila, že až tak efektivní tato metoda není.

Zkušenosti s odpuzování ultrazvukovým plašičem (EN)
Další negativní zkušenost (EN)

Nenabízejte jídlo ani přístřeší potulným kočkám. Instinkt lovit nezávisí na síle hladu a dobře nakrmená silná kočka má víc síly a energie k úspěšnému lovu.

Na každou kočku může zabírat jiná metoda. Na účinnou zastrašovací metodu mohou tito učenliví vetřelci přivyknout. Je tedy vhodné zapuzovací aktivity střídat, aby se jich po čase nepřestaly bát.

11 tipů, jak vypudit kočky ze zahrady (DE)

Mnozí nepřátelé koček se jich snaží zbavit tak, že je živé odchytí a odvezou dostatečně daleko od místa, odkud se jí chtějí zbavit. Takovýto odlov kočky je ale velmi nehumánní a v žádném případě ho nedoporučuju. Následující video pochází z Číny a záběry rozhodně nejsou vhodné pro slabší povahy. Taková ale už je realita Asie.

Jak reaguje odchycená kočka

Další zajímavá videa:

Jak se zbavit kuny, video, chytí se dvě kočky. Kuna je chytřejší.

Odpuzovač koček česká výroba

Anglické video plné návodů, Amerika

Jak udělat domácí kočičí repelent

Jak odpudit kočky

Jak zajistit pro ptáky bezpečné prostředí před kočkami?

Metody popsané v přechozích dvou oddílech nemusí být 100% účinné. Proto bude vhodné provést na vaší zahradě i některá opatření, která sníží pravděpodobnost úspěšného lovu kočky.

Ptačí krmítka a pítka umisťujte alespoň 2-3 metry od míst, kde se kočka může před útokem ukrýt. Čím dál budou umístěné od nebezpečných míst, tím budou mít větší šanci zpozorovat predátora, než se k nim přiblíží na nebezpečnou vzdálenost. Vyházené krmení pod krmítkem pravidelně odklízejte, aby se ptáci nemohli chodit krmit na zem. Pokud jako podpěru pod krmítko použijete plastové nebo kovové tyče, kočka se na nich drápky nedokáže zachytit.

Před pásy křovin pomůže nainstalovat nízké plůtky, které napomůžou zmařit kočičí útok.

Pokud nabízíte ptákům budky na hnízdění, nepřidělávejte k nim bidýlko, o které se může kočka zachytit. Vhodná je i ostrá stříška, na které se kočka neudrží. Čím vyšší místo zvolíte pro umístění budky, tím menší šance bude, že na ni kočka dokáže vyskočit.

Mějte na paměti, že kočky nejsou jediným predátorem ptáků. Ulovit je může i had nebo dravý pták. Stopy po lovu můžou vypadat obdobně, jako kdyby opeřence ulovila kočka. Tento typ lovu je v přírodě úplně v pořádku. Divoká zvířata loví pouze za tím účelem, aby se najedla a přežila. Nechejte je v klidu lovit a těšte se z jejich přítomnosti.

Hana Trachtulcová

O autorce: Hana Trachtulcová

Jsem průvodkyně přírodou Krkonoš. Pořádám exkurze a zážitkové aktivity v národním parku a na Stezce korunami stromů. Ukážu vám to nejzajímavější z našich hor. Pro přírodu nadchnu vás i vaše děti.

Objevme krásy Krkonoš společně

Zážitkový program Vycházky za ptáky

Kos horský

Pozorování ptáků v přírodě s výukou rozpoznávání ptačího zpěvu

Terénní exkurze do krkonošské přírody

Smrky v okolí horní hranice dorůstají do výšky jen okolo 5 m, Krkonoše

Komentované vycházky do hor s průvodcem

Zážitkový program Vycházky za ptáky

Kos horský

Pozorování ptáků v přírodě s výukou rozpoznávání ptačího zpěvu

Terénní exkurze do krkonošské přírody

Smrky v okolí horní hranice dorůstají do výšky jen okolo 5 m, Krkonoše

Komentované vycházky do hor s průvodcem

Stezka korunami stromů s průvodcem

Stezka korunami stromů Krkonoše

Prohlídky Stezky korunami stromů pro organizované skupiny 15 až 30 osob

Sezónní programy na Stezce korunami stromů

Stezka korunami stromů

Programy o přírodě pro menší skupiny o jarních prázdninách

Vyprávění o krkonošské přírodě

Vyprávění o krkonošské přírodě

Co dělat, když venku prší a nechce se vám jít ven?

Zážitkový program Stopování zvířat

Stopa veverky

Zimní dobrodružství na sněhu. Vydáme se po stopách krkonošských zvířátek.

Související příspěvky