Pojďme se seznámit

Jmenuji se Hana Trachtulcová. Vyrostla jsem na jižní Moravě, ale osud mě zavál až do Krkonoš. Od roku 2004 pravidelně sešlapávám povrch horských i podhorských cest. Na návštěvu sem chodím často. Hory jsou moje druhá kancelář. Stále je zde co nového objevovat.

Hana Trachtulcová

Blog o Krkonoších

Když vyrážím na návštěvu do ostatních národních parků, snažím se dopředu vyhledat, co je v daném místě unikátní a co tam lze v dané době vidět. Většinou moc informací nenacházím. Stejně tak jako u nás.

Informací o Krkonoších je pro běžného turistu na internetu hodně. Kde se ubytovat, kam nás vyveze jaká lanovka, které předražené atrakce můžete navštívit… Dostatek je i úzce specializovaných článků pro odborníky. Mezi vědeckým článkem a několika obecnými odstavci na serverech typu Novinky.cz nenajdete skoro nic.

Začala jsem se po informacích pídit v knížkách, na přednáškách i pěšky v samotných horách. Z těchto poznatků pomalu vzniká můj blog o krkonošské přírodě. Mým cílem je to, abych ukázala návštěvníkům hor ty nejkrásnější poklady našich hor, které by jinak přešli bez povšimnutí.

Moje tvorba není prvotně určena pro biology. Odstranila jsem z textů všechny latinské a odborné termíny, které by bránily srozumitelnosti textů běžné populaci. Nechala jsem jen pár výjimek. O těch jsme se učili už na základní škole považuji je za srozumitelné všem. Třeba termín „chlorofil“.

Čerpám převážně z papírové literatury, z vlastních pozorování a zkušeností. Nahamouňené svazky s informacemi zabírají v naší knihovně délku pěti metrů. Kolikpak asi váží metr knih? Občas se dá i něco vygooglit. Odkazy na zajímavé weby přidávám pod článek.

Kdyby se historie osídlení hor vyvíjela jinak, odlišná by byla i místní příroda. Všechno je tu spolu provázané. Proto v některých příspěvcích zavítám i do nepřírodních témat, jako je historie, kultura, turistika nebo sport.

Chybí vám na blogu nějaké téma? Ozvěte se mi. Pravděpodobně k němu budu mít už rozpracovaný článek. Mezi sedmdesáti koncepty se najde mnohé. 🙂 Někdy se v tom až moc šťourám. Dodáte mi motivaci a za jeden večer může být nová stránka na světě.

Fotografie Krkonoš

Všechny fotky na tomto blogu jsou mé vlastní. S výjimkou jednoho vypůjčeného tetřívka a těch, na kterých jsem já. Focení mě baví a bez foťáku téměř nevytáhnu paty z domu.

Obrázky prošly jen minimálními úpravami. Ukazují vám hory takové, jaké jsou a jaké je sami můžete vidět. Nesnažím se přikrašlovat realitu. Ne vždycky je venku ideální světlo. Někdy se hory ztrácejí v oparu, často i prší. Ideální fotky v turistických magazínech mě vytáčejí. Turista díky nim očekává něco, co na 99,9 % neuvidí. A odjíždí domů zklamaný.

Cestování

Mojí další vášní je cestování. Nechávám k dispozici své staré cestovní deníky, díky kterým jsem si kdysi pořídila webové stránky. Na podobné blogy se často chodím sama inspirovat a na oplátku se ráda podělím o své poznatky a zážitky.

Dlouhé přejezdy si vychutnávám z vlaku. Lítám co nejmíň a jen tam, kam se rozumně nedá dojet jinak. Na krátké přejezdy jsem si oblíbila autostop. Na bližší poznání lidí a místní kultury jsem nepoznala nic lepšího. Zbytek dávám pěšky s batohem na zádech a spaním venku. Výjimku dělám u národních parků, kde se spát nesmí. Tam jezdím většinou sama, spím v kufru auta a vyrážím na celodenní výpady.

Moje další aktivity

 • Jsem členkou České společnosti ornitologické (od 2015)
 • Mapovala jsem ve dvě území pro Hnízdní atlas České republiky (2016-2017)
 • Účastním se Vítání ptačího zpěvu ve Vrchlabí (od 2017)
 • Provádím Liniové sčítání druhů v Trutnově (od 2018)
 • Jsem členem výboru Oblastní ornitologické sekce při správě KRNAP (od 2018)
 • Pořídila jsem si bezzrcadlovku Olympus a objevila kouzlo fotografování (2018)
 • Napsala jsem první příspěvek na blog o Krkonoších (2019)
 • Stala jsem se ambasadorkou Krkonošského národního parku (2019)
 • Průvodcovala jsem první ornitologickou exkurzi v Krkonoších (2020)
 • Připojila jsem se ke skupině, která stopuje velké šelmy (2020)
 • Doprovázím exkurze na Stezce korunami stromů v Krkonoších (od 2021)
 • Zařídila jsem si tři měsíce volna a projela mnohé národní parky v Evropě (2022)
 • Připojila jsem se ke skupině Jaro Jaroměř v projektu Apollo, který se snaží o reintrodukci jasoně červenookého (2022)