Blog o ptácích

Kteří ptáci žijí v Krkonoších?

Fauna Krkonoš: Kos horský

Krkonoše byly vyhlášeny jednou z ptačích oblastí v Česku. Žijí zde vzácné horské druhy, které budete v jiných částech naší země hledat marně. Představím vám ptáky, které můžete potkat v jednotlivých prostředích. Už jste viděli tetřívky, horské lindušky, slavíky modráčky tundrové, horské kosy nebo pěvušky podhorní?

Pokračovat ve čtení

Jak zadávat údaje o výskytu ptáků do faunistických databází Avif a eBird?

Rozšíření výra velkého

V naší on-line době se nabízí spousta možností, jak si ornitologové a ptáčkaři sdělují, kteří ptáci žijí na kterých místech. Naučte se je používat i vy. Projdeme si nejčastěji používanou tuzemskou platformu Avif a mezinárodní eBird. Ukážu vám, jak vypadají počítačové i mobilní verze, co obnáší zadávání dat z terénu a jaké další funkce dané aplikace nabízejí.

Pokračovat ve čtení

Jak se naučit rozeznávat hlasy našich ptáků?

Lejsek malý sonogram

Pouhých 20 % ptáků spatříme díky našemu zraku. Zbývajících 80 % zaznamenáme sluchem. Pro ty z vás, kteří máte zájem dobře poznat ptačí faunu ve svém okolí, se rozeznávání ptačích hlasů stává nezbytnou dovedností. Naučit se to dokáže každý. Přečtěte si čtyři tipy, které vám v tomto umění pomohou.

Pokračovat ve čtení

Jak a čím krmit ptactvo v zimě? Je vůbec přikrmování nutné?

Krmení ptáků

Přikrmování ptáků má svá pro a proti. Žádnému vědci se zatím jednoznačně nepodařilo prokázat, zda-li přikrmování přírodě prospívá nebo škodí. Pojďme se nad touto problematikou společně zamyslet. Co je možné bezpečně nasypat do krmítek a co je naopak úplně nevhodné? Jak ochránit krmítko proti predátorům a parazitům? Jaké jsou moje argumenty proti krmení?

Pokračovat ve čtení

Ověřila jsem obecné rady, čím krmit vodní ptáky. Jak se k přikrmování staví různá města?

Přikrmování vodních ptáků

Mnohé z měst se v posledních letech snaží dělat osvětu a informují své obyvatele, které krmení je pro vodní ptactvo vhodné. Taktéž články v časopisech a na internetu se radami jen hemží. Fungují vůbec v praxi dobře míněné rady redaktorů a úředníků státní správy? Budou zvířata ochotná takovéto jídlo sníst? Rozhodla jsem se to vyzkoušet několika praktickými pokusy přímo v terénu u vody. Jaký názor na přikrmování kachen mají města v Česku i ve světě?

Pokračovat ve čtení