Deníky z cest

Vlakem do RUMUNSKA na Festival Banát

Vlakem do Banátu na hudební festival

V roce 2019 se konal už osmý ročník hudebně kulturního festivalu na území českých vesnic v Banátu na jihozápadě Rumunska. V posledních letech zakotvil v obci Eibenthal, který je jednou ze šesti českých vesnic, které se v oblasti zachovaly. K účasti na letošním ročníku mě motivoval fakt, že se znovu organizátorům podařilo zajistit dopravu unikátním vlakem, který jede z Prahy do Oršovy.

Pokračovat ve čtení

Na kole k BALTU

Jak ujet 700 km za 7 dní

Dálková cyklotrasa Odra - Nisa,  Oder Neisse Radweg

Kam se dá vyrazit na dovolenou, když člověk proinvestuje všechny úspory na rekonstrukci bydlení? Třeba někam na kole. A kam, aby to byl dostatečně zajímavý cíl? Co třeba k moři?  Jak dlouho může taková cesta trvat? Budou z toho bolet nohy?  Bude tam kde postavit stan? Nebudeme bloudit? Tak teda v červenci jedeme a uvidíme. 

Pokračovat ve čtení

Vlakem do PORTUGALSKA

Přes Alpy a Pyreneje do národního parku Peneda – Gerês

Vlakem do Portugalska, národní park Peneda-Geres

Jak dlouho trvá dojet až na konec světa? Stačilo by dostat se tam, kde končil svět ve středověku. K Atlantiku! Koleje tam určitě vedou. Proč nás ale ty vyhledávače pořád navádějí přes Paříž plnou teroristů? Tudy ne! Jižní varianta přes Alpy bude určitě hezčí. Jak to vyřešíme se spaním? Vždyť ještě ráno netušíme, ve kterém městě skončíme večer. Cesta bude tentokrát náš cíl.

Pokračovat ve čtení

Pěšky po ostrovech Lanzarote a Fuerteventura

Kanárské ostrovy autostopem, národní park Timanfaya, Lanzarote

Kanárské ostrovy. Každý je jiný. Touha vyšplhat na vrchol sopky a sestoupit do jejího kráteru. Jak vypadá země, po které kdysi tekla láva? Jak se asi spí v kaldeře? Dá se chodit po lávě? Roste tam vůbec něco? Nebudou tam zástupy turistů? Půjde tam stopovat? Dokážu se domluvit španělsky? Lanzarote a Fuerteventura byly na dva týdny moje. 

Pokračovat ve čtení

Autostopem po SKOTSKU a přechod Great Glen Way

Autostopem po Skotsku

Jaro roku 2003. Od konce předchozího léta trávím jako au-pair v Cambridge. Nekonečná je rovina východní Anglie, musím si od ní na chvíli odpočinout. Chci do hor. Nejkrásnější jsou ve Skotsku, daleko na severu. Holé kopce s pastvinami, bez stromů. Může se tam stanovat a stopovat. Je pořád dost zima na to, aby ožili midges – pověstné otravné mušky. Kvetou a něžně voní hlodáše, místní zlatý déšť.

Expedice Tlumiki POLSKO

Jak těžké je v Polsku sehnat drát

Autem přes Polsko

Konec letních prázdnin roku 2003. Doma po roce v Anglii. Zpátky po měsíci v Turecku. V kapse ještě téměř čerstvý vysokoškolský diplom a před sebou vidinu dlouhých let v nekonečném pracovním procesu. Ne, ještě nechci skončit jako součást této mašinerie. Jedeme k moři. Dvě auta, čtyři lidi. Roviny, města, solné doly, jezera, široké řeky, březové háje, borovice, pláže,  písečné duny, moře….