Nocování v přírodě v Krkonoších

Krkonošská hřebenovka – kde spát při přechodu Krkonoš

Přechod Krkonoš po hřebeni je svoji délkou ideální aktivita na víkend v teplejší části roku. Trasa s převýšením cca 2000 m měří necelých 60 km. Podle aktuálních podmínek je možné ji lehce upravit, obzvlášť co se týče startovního či cílového bodu na východě na Rýchorách. Téměř totožně s mým pojetím je přes Krkonoše vedená i Stezka Českem.

Přechod Krkonoš mapa
Přechod Krkonoš na mapy.cz

Přechod je možné jít obousměrně, vhodnější je zahájit výstup na vzdálenějším konci od vašeho bydliště díky snadnějšímu návratu v neděli. Obzvlášť z Harrachova nemusí být zpáteční spojení ideální. Navrhovaná trasa v délkově maximalistické variantě je k dispozici na https://mapy.cz/s/mavocosahu.

Hřebenovku je možné absolvovat v průběhu celého roku. V zimě na ní nenajdete žádné místo, které by bylo neprůchodné díky nebezpečí lavin. Časově je však potřeba pochod rozdělit na víc kratších úseků.

Můj příspěvek se věnuje možnostem, kde spát. Díky přeplněnosti našich malých hor to nemusí být totiž vždy úplně jednoduché.

Spaní v útulnách

Podél hřebenovky je několik dřevěných útulen, které je možné legálně využít k přenocování. Přestože nejsou primárně určené k přespávání, vytíženost těch na vrcholech je velká. Nocleh se nedá rezervovat dopředu a platí, že kdo dřív přijde, ten spí.

Většina z nich má spací patro z dřevěných desek, kam se pohodlně vejdou dva spáči. Vylézt nahoru je u některých konstrukcí lehce horolezecký výkon. Ještě obtížnější je slézat po tmě v noci. Takže nalít se na dobrou noc pivem rozhodně nedoporučuju. 🙂

V dolním patře bývají dvě lavičky se stolem, pod nimi štěrk nebo udusaná hlína. Spaní na nich je míň pohodlné a někdy je po předchozích návštěvnících přístřešku i dost nechutný bordel.

Útulny vhodné pro cestu z Harrachova na Rýchory

Při cestě ze západu na východ je ideální přespat nad Harrachovem v útulně Pod Jakšínem (50.7865669N, 15.4534997E). Nachází se na cyklostezce na Terex-Janouškově cestě. Protože pěší turisté tuto stezku využívají minimálně a cykloturisté nemají potřebu v horách nocovat, bývá tato chatička obsazena minimálně.

Útulna Pod Jakšínem s podkrovím na spaní, využívaná sporadicky

Jako alternativní varianta je možné využít novou útulnu Stan (50.7705086N, 15.4734275E) u Lubošské bystřiny se třemi pryčnami na spaní v přízemí nebo klasický přístřešek nad Krakonošovou snídaní (50.7693375N, 15.5045156E). Nachází se ale nedaleko frekventované trasy okolo řeky Mumlavy, a tak pravděpodobnost obsazení je vyšší než u předchozí útulny.

Útulna Stan
Útulna Stan se třemi pryčnami v přízemí, středně využívaná

Pokud přijedete do Harrachova dřív než úplně na noc a budete mít dostatek času vystoupat až na vrcholy, nedaleko pramene Labe je k dispozici útulna U Čtyř pánů (50.7636300N, 15.5350800E). Vzhledem k frekventovanosti trasy ale nedoporučuji spoléhat na to, že zde bude volno. Toto je opravdu sázka do loterie.

Pro druhou noc je vhodný přístřešek NS Jelení (50.7499986N, 15.8020522E) nad Pomezními Boudami. Patří mezi ty, které jsou navštěvovány převážně přes den a k nocování se využívají středně často. Pokud si pospíšíte, nocleh tady je váš. Vzdálenost od útulny Pod Jakšínem je 34 km, takže se vyplatí vstávat ráno brzy, rychle jít a obsadit nocoviště včas.

Útulna Pomezní boudy s podkrovím na spaní, středně často využívaná

Pokud bude útulna nad Pomezními boudami obsazená, existují hned čtyři možnosti spaní na Rýchorách. Je ale potřeba počítat s tím, že to není úplně blízko. K nejbližšímu přístřešku Cestník (50.7088667N, 15.8246586E) ujdete 6 km. Jeho nevýhodou je, že se nachází mimo vlastní hřeben a lehce se při jeho návštěvě odchýlíte od trasy. Také nemá spací patro, pouze čtyři lavičky v přízemí. Využívaný je hlavně přes den, protože se nachází na rozcestí hojně využívaných cyklostezek. K přenocování je využíván zřídka.

Útulna Cestník
Útulna Cestník bez podkrovního spaní, příležitostně využívaná

Další tři přístřešky stojí už přímo na trase, jsou nedaleko od sebe a je u nich vysoká pravděpodobnost, že je najdete ještě neobsazené. V mapě je hledejte pod názvy přístřešek nad Horními Albeřicemi (50.6910297N, 15.8589219E), přístřešek Roh hranic (50.6745142N, 15.8606931E) a odpočinkové místo Rýchorský kříž (50.6628097N, 15.8599839E). Poslední zmíněná stavba není klasická útulna ve tvaru A, ale objekt navržený a vlastnoručně vytvořený studenty architektury.

Útulna Roh hranic
Útulna Roh hranic s patrem na spaní a s žebříkem
Útulna Oko
Útulna Oko s palandou pro tři v patře a s palandami pro dva v přízemí, v mapě pouze jako odpočinkové místo Rýchorský kříž

Ze všech těchto útulen už lehce sestoupíte do podhůří. Zelená nebo červená značka s názvem Hřebenovka sice končí v Žacléři, ale z hlediska možností hromadné dopravy je lepší skončit na vlakové zastávce ve Svobodě nad Úpou, v Mladých Bukách, případně cestu natáhnout až do Trutnova, pokud máte dostatek sil a času. Autobusů do Žacléře jezdí pomálu a v roce 2022 je tento fakt ještě komplikovaný uzávěrou hlavního silničního tahu na Trutnov.

Útulny vhodné pro cestu z Rýchor do Harrachova

Tento směr je z hlediska rozložení útulen míň vhodný než předchozí varianta. Po příjezdu na Rýchory snadno využijete jednu z čtyř útulen zmíněných v předchozí kapitole. Čím dál se vám povede první den dojít, tím líp.

Jako vhodné stanoviště pro další noc se jeví přístřešek v Černém sedle mezi Mužskými kameny a Velkým Šišákem, v mapě dohledatelný jako přístřešek Pod Smělcem (50.7784169N, 15.5824797E). Ale tato útulna patří k těm velmi frekventovaným a pravděpodobnost, že tu pro vás bude dostatek místa na spaní, není největší.

Útulna Pod Smělcem s podkrovím na spaní, velmi vytížená přes den i v noci

Pokud ještě dokážete dovléct svoje tělo k další alternativě nocoviště U Čtyř pánů, budete na tom obdobně. Vzdálenost od Rohu hranic až sem je 35 km. Po tolika našlapaných kilometrech vám na náladě nepřidá, když najdete příbytek obsazený. Protože jste na hřebenech v klidové zóně národního parku, alternativa pro tuto noc je obtížně řešitelná, pokud potřebujete spát pod střechou.

Spaní pod širákem

Který hotel má nejvíc hvězd? No přeci ten pod širým nebem! I takto se dá v Krkonoších přenocovat. Stan by byl jen na obtíž. Nikdy jsem v něm v horách nespala. Když je hezky, není potřeba. Když pošle Krakonoš na hory psí počasí, moc turistů v noci venku nevydrží a uvolní se útulny.

Abyste se vyhnuli konfliktu se zákonem, je dobré vědět, že bivakovat ve spacáku (na jednu noc, bez stavění stanu a rozdělávání ohně) můžete v Krkonoších kdekoliv mimo klidové zóny. V klidové zóně je možné přečkat noc přímo na turistických trasách. Kde můžete trávit čas přes den, můžete být i v noci. Není to často moc pohodlné, ale je to poměrně běžné. Často spí lidi třeba na lavičkách před boudami. Není to ale pro každého. Například já z lavičky spadnu průměrně 2x za noc. 🙂 Kupodivu to v měkkém spacáku ani moc nebolí. Doporučuju brzy vstát a užít si východu slunce.

Spaní pod širákem
Spaní pod širákem je legální na turistických trasách nebo mimo klidovou zónu. Někdo si vystačí i bez spacáku.

Dobrá možnost je i spát mimo park. Toto jde třeba v Harrachově. Město samotné včetně okolních sjezdovek leží už za hranicí KRNAPu. Ve městě už záleží jen a vaší odvaze a rafinovanosti, jak dobře se dokážete ukrýt před zraky nočních opilců. Na východní straně hor se nabízí spát hned za hranicí v Polsku. Polský národní park totiž končí na úrovni našich Pomezních Bud a všechno za touto hranicí na severovýchod je obyčejný hospodářský les.

Na polské straně parku se naopak přespávání úplně vyhněte. Polský návštěvní řád umožňuje pohyb po parku pouze od východu do západu slunce.

Ideální není ani přespávání na vrcholu Sněžky. Není si tu kam lehnout. Vzhledem k počtu lidí přicházejících sem v průběhu noci si určitě dobře neodpočinete. Díky kraválu od nadměrného množství lidí se nevyspí ani obsluha poštovny, kteří po celodenní šichtě spí ve stísněných podmínkách suterénu budovy. A myslete i zvířata žijící v okolí, ty jistě uvítají větší klid namísto každodenního celonočního ruchu. Romantika východu slunce na kterémkoliv jiném místě Krkonoš předčí zážitek z noci na Sněžce.

Spaní na horských boudách

Horských bud je v Krkonoších možná až přespříliš a při plánování s dostatečným předstihem nebudete mít problém zarezervovat si vhodné ubytování. Pokud vymýšlíte své výlety ze dne na den jako já, může být v letní i zimní sezóně plno, a to obzvlášť o víkendech. Mnoho z nich nabízí i přenocování ve společné noclehárně ve vlastním spacáku.

Při této variantě spaní je úplně jedno, jestli vyrazíte z východu, nebo ze západu. Horských bud a hotelů je opravdu dostatek. Stačí si jen vybrat a zarezervovat. Zde nabízím stručný přehled ubytování ze směru od Harrachova po Rýchory.

Harrachov – nespočet možností

Vosecká bouda – jednoduchá menší chata Klubu českých turistů, v tradičním stylu se základním příslušenstvím, žádný nepřiměřený luxus, cena 550 + 70 + 25 Kč. Možnost spaní ve vlastním spacáku ve společné noclehárně, cena 500 + 25 Kč.

Szrenica – středně velká bouda na polské straně nedaleko Vosecké boudy. Cena v sezoně pro jednoho 88 + 12 + 2,5 Zl, pro dva 140 + 24 + 5 Zl.

Labská bouda – obří ošklivá funkcionalistická stavba lehce mimo trasu hřebenovky. V minulosti byla zavřená, dnes po rekonstrukci znovu funguje. Cena pro 1-2 osoby 2700 Kč. Možnost spaní ve vlastním spacáku ve společné noclehárně, cena 800 Kč.

Petrovka – v roce 2011 vyhořela, na původním místě byla vystavena nová. Středně velká bouda se pyšní přívlastkem nejmodernější boudy na hřebenech, přesto zapadá do krajiny a nenarušuje její ráz. Apartmány jsou pouze pro 4-6 osob. Možnost spaní ve vlastním spacáku ve společné noclehárně, cena 550 Kč včetně snídaně.

Špindlerovka – větší bouda přímo ve středu Krkonoš, standardní až příliš luxusní hotelové pokoje. Cena od 1071 Kč.

Schronisko Obrodzenie – vetší polská bouda, pokoje s jednodušším zařízením. Stránky pouze v polštině. Cena 60 – 70 + 12+ 2,5 Zl.

Luční bouda – ultra mega bouda nedaleko od trasy hřebenovky. Standardní až luxusní hotelové pokoje v apartmánech vhodné pro větší skupiny, ceny spíš nadstandardní. Možnost spaní ve vlastním spacáku ve společné noclehárně, cena 850 Kč včetně 1 h sauny.

Martinovka – malá bouda pod hřebeny, lehce mimo trasu hřebenovky. Standardní pokoje pro středně náročné nocležníky. Cena 680 + 90 + 20 Kč

Brádlerovy boudy – sympatická velká chata Klubu českých turistů, lehce mimo trasu hřebenovky. Svým charakterem se nejvíc blíží klasické boudě, které vznikaly v horách v minulosti za účelem pastvy dobytka. V nejbližším okolí se stále pase. Cena v létě 560 +21 Kč, s vlastním spacákem ve společné noclehárně 390 + 21 Kč.

Slezský dům – středně velká polská bouda v Obřím sedle pod Sněžkou. Pokoje jsou nižšího standardu se základním vybavením. Stránky mají částečně dostupné v češtině. Cena 60 – 70 + 12 Zl.

Jelenka – malá tradiční bouda při cestě na Sněžku, se základním vybavením, cena 560 Kč, s vlastním spacákem 380 Kč.

Horní Malá Úpa (Pomezní Boudy) – více možností

Rýchorská bouda – tradiční stylová bouda na vrcholu Rýchor, pokoje se základním vybavením, cena 530 Kč

Žacléř, Svoboda nad Úpou, Horní Maršov – mnoho možností

Doplňující informace

Krkonoše budou zdobit nové moderní útulny. Studenti architektury je sami vyrobili. Článek na novinky.cz

Útulny v Krkonoších: stylové ubytování v přírodě. Přehled nových útulen vytvořených studenty architektury

FAQ na stránkách krnap.cz, částečně řeší i otázku spaní venku


Motivaci psát dál a doplnit web o další témata mi dodá vaše podpora:

Buy Me a Coffee at ko-fi.com

Související příspěvky