Vstupenky do polské části Krkonoš

Jak koupit vstupenku do polské části Krkonoš?

Polsko má 23 národních parků. Do 15 z nich se platí vstupné. Oproti Česku toto není jediný rozdíl v pravidlech vstupu. Další dva podstatné body z návštěvního řádu jsou, že turistika po parku je možná jen od svítání do soumraku a psům je pohyb povolen pouze na vodítku a s náhubkem. Za ty psy bych se přimlouvala i u nás.

Polské národní parky
Polské národní parky, kde se platí vstupné

Vstupenky do všech těchto parků je možné koupit na začátku frekventovaných cest v polském podhůří nebo online na portálu kpn.eparki.pl. Nikde se nedají sehnat na hřebenech, pokud vyrazíme z Česka a chceme sestoupit do Polska.

Polské stránky fungují z velké části i v češtině. Portál snadno navede k prvnímu kroku –⁠ výběru typu vstupenky.

Vstupenka do polské části Krkonoš
Vstupenka do polské části Krkonoš – úvodní stránka nákupu

První zrada nastává záhy. Překlad do češtiny se ní kompletní. Nákup je možné provést anonymně (Kup bez logowania) nebo po registraci do systému.

Druhý zádrhel následuje záhy. Je potřeba odsouhlasit nějaká pravidla. Link odkáže návštěvníka na Pravidla vstupu do parku v polštině. Tam si bez znalosti polštiny moc nepočteme. Neexistuje bohužel ani verze v angličtině.

Naštěstí na jiném místě webu jsou k dispozici alespoň základní informace v češtině.

Vstupenka do polské části Krkonoš
Vstupenka do polské části Krkonoš – druhý krok nákupu

Vstup je možné zaplatit na jeden nebo tři dny. Jednodenní lístek vyjde na 8 zlotých, třídenní na 20 zlotých. Děti, studenti a důchodci platí polovinu. Jeden zlotý je něco málo přes pět korun (červen 2022). Vstupenka je na jméno a je třeba ho zadat při vyplňování formuláře. V případě kontroly strážci ověřují i totožnost.

V této části nákupu je nutné zadat i datum plánovaného vstupu. Ikonka kalendáře je téměř neviditelná a snadno ji tu přehlédnete.

Vstupenka do polské části Krkonoš – výběr parametrů

Při dokončení nákupu čeká zoufalého turistu řada neznámých ikonek. Ideální je platit kartou, třetí ikonka vlevo (Karta platnicza). Dál už vše funguje jako v českých e-shopech.

Vstupenka do polské části Krkonoš
Vstupenka do polské části Krkonoš – možnosti platby

Vstupenka přijde jako pdf soubor po zaplacení do emailu. Není to však hned, trvá to asi pět minut. Ale i tato doba stačí k tomu, aby člověk znervózněl, že špatně zadal email a bude všechno muset absolvovat znovu. Vstupenku je následně potřeba vytisknout nebo stáhnout do telefonu.

Vstupenka do polské části Krkonoš
Vstupenka v emailu

Vstupenka není potřeba při pohybu po hraničních cestách (červená značka po Cestě česko-polského přátelství). Vstupné do parku je využito na údržbu turistické infrastruktury. Polská část za tento drobný peníz určitě stojí.


Motivaci psát dál a doplnit web o další témata mi dodá vaše podpora:

Buy Me a Coffee at ko-fi.com

Související příspěvky