Tetřívek obecný

Tetřívek obecný v Krkonoších

Krkonoše jsou od předloňské zimy plné tetřívků. Přesněji řečeno: tetřívků namalovaných na cedulích. Tetřívkovi se začalo přezdívat krkonošský Yetti. Všichni o něm mluví, ale nikdo ho prý nikdy neviděl.

Území tetřívka
Krkonoše jsou plné tetřívků

Ale ano, viděl. Například já. A také mnozí další. Není snadné ho spatřit. Není to však ani úplně nemožné. Stačí vycvičit svůj pozorovací talent a okořenit ho špetkou štěstí. Prozradím vám pár indicií, abyste i vy mohli zažít tu radost a na vlastní oči spatřit jedno z nejvzácnějších zvířat našich hor.

Kde tetřívek žije?

Tetřívci rádi obývají nejhezčí místa v horách. Jejich vesnice jsou roztroušené na vrcholcích zaoblených hor i na loukách v jejich vlhkých sedlech. V místech, kde rozložité větve smrků sahají až k zemi. Kde se v červenci v lesním podrostu modrají tisíce voňavých borůvek a kde mozaika bíle kvetoucích suchopýrů a zelených ostřic zdobí podmáčená místa v rašeliništích.

Liška obecná, predátor tetřívka
Tetřívci žijí rádi v místech, kde lišky dávají dobrou noc. Tato liška se právě prochází tetřívkům po zahradě. A čímpak se asi živí? Kuřátky tetřívka rozhodně nepohrdne

Ještě před padesáti lety bývaly tetřívčí osady i na úpatích hor. Zrovna nedávno mi vyprávěl jeden starší pán ve frontě před autoservisem, jak v dětství slýchával tokat tetřívky kousek za posledními domky Černého Dolu. Tyto podhorské domovy ale tetřívci už dávno opustili. Zůstali jen v místech dál od lidí, kde mají větší klid.

Tetřívci žijí tam, kde lišky dávají dobrou noc
I tady jsou tetřívci doma

Jak to vypadá u tetřívků doma?

 • Letní ložnici mají v korunách vysokých, hustých smrků. Tam je sotva bude někdo vyrušovat od spánku.
 • Pokojíček pro kuřátka je naopak schovaný u země v hustých větvích stromů, keřů nebo v porostu bylin. Tetřívčí mládež v prvních týdnech života ještě neumí vyletět do bezpečné vyvýšené ložnice rodičů, a tak si musí hrát na schovávanou před predátory jinde.
 • Jako letní jídelna jim slouží rašeliniště, vlhké louky nebo paseky. Tady snídají, obědvají i večeří pupeny, jehnědy, výhonky, listí a později i semena trav. Ve školní jídelně servírují dětem hlavně hmyzáky a pavouky.
 • Čas od času navštíví i pískoviště. Vysbírávají tu kamínky, které polykají, aby jim pomohly s trávením jídla.
 • Na podzim zalétají do hodovní síně v porostu borůvek, brusinek, klikev nebo vlochyní.
 • Jako společenská místnost jim slouží otevřená prostranství s několika vysokými stromy. Tanečnímu parketu v těchto místech se říká tokaniště.
 • Když napadne dost sněhu, přestěhují se všichni do zimní ložnice. Vyhrabou si hlubokou díru v závěji a sníh je pak chrání před mrazem, fujavicí i nepřáteli.
 • Skromnou zimní jídelnu si budují pod smrky s větvemi nízko nad zemí. Nejraději mají takové, od kterých vítr odfoukal sníh a snáz se tu dostanou k jehličí.
 • Koupelnu nemají. Když Krakonoš spustí sprchu, zbaběle se schovají pod stromy.
 • Záchod taky nevedou. Klidně si nepotřebné odloží na lidský chodník. A díky tomu se dají některé jejich příbytky docela dobře najít.

Tady se můžete podívat na krátké video z tetřívčího domova:

Video s ukázkou tetřívčího toku

Co mám dělat, abych i já uviděl tetřívka na vlastní oči?

 • Chovejte se v horách ohleduplně, abyste tetřívkům neškodili a nepřekáželi. Jedině tak nevyhynou a budete je moci i nadále pozorovat. Choďte sami, mlčte a tiše našlapujte.
 • Ptejte se na boudách, jestli mají z pokoje výhled na tokaniště tetřívků. Takto jsem já zahlédla své první tokající tetřívky. Přišlo to neplánovaně, začátkem června na firemním teambuildingu v horách. Navíc za silného deště a bez dalekohledu… Předváděli se tam na louce hned dva. Kohoutky vůbec nerušila moje hlava v otevřeném okně. Bublali si tam celé ráno až do dopoledne.
 • Koukejte se kolem sebe. Tetřívky potkáte i na klidnějších turistických cestách. Jen si málokdo uvědomí, že přízrak, který právě zahlédl, byl jedním z nich. Mihl se před vámi větší černý pták a schoval se do husté smrčiny? Tak to byl určitě tetřívčí kohoutek. Vracíte se v podvečer z hor a ve větvích smrku sedí něco velkého a hnědého? To se tetřívčí slepička chystá ke spánku.
 • Zajeďte si na sever. Ve Skandinávii dokonce tetřívků v posledních letech mírně přibývá! V těchto severských zemích se tetřívci pozorují z aut – jako lvi na safari v Africe.
Stopa tetřívka obecného v písku
Stopa tetřívka obecného v písku

A jak to tedy je s tím Yettim?

Žije v Krkonoších, nebo nežije? Samozřejmě že ano! Ale není to tetřívek, jak si mnozí myslí. Vypadá sice podobně, ale je o hooooodně větší. Tady je!

Krkonošský Yetti
Krkonošský Yetti, zdroj Facebook

Doplňující informace

Téměř vše podstatné se skrývá pod následujícími odkazy:

Nejvíc toho o tetřívcích ví zoolog z KRNAPu Jiří Flousek. Poslechněte si jeho přednášku. Prozradí vám všechno, co potřebujete vědět

Ohrožený tetřívek obecný – článek na stránkách KRNAP. Najdete v něm i několik dalších zajímavých videí a linků.

S počítačem na krkonošské tetřívky? Ochrana přírody, Jiří Flousek, Dušan Romportl, Vladimír Zýka, 2021

Jaký habitat preferuje tetřívek obecný a bělokur horský? Fórum ochrany přírody, převzato z Small-scale habitat use of a black grouse (Tetrao tetrix L.) and the rock ptarmigan (Lagopus muta helvetica Thienemann) in the Austrian Alps, European Journal of Wildlife Research, A. K. Schweiger A.-K., U. Nopp-Mayr,M. Zohmann, 2012

Tetřívek obecný na webu Kdelovit.cz

Historie tetřívka obecného (Lyrurus tetrix), o historii lovu tetřívka na webu Kdelovit.cz

Související příspěvky