Krkonošské knihobudky

Krkonošské knihobudky. Kam se starými knihami?

Už jste někdy viděli knihobudku? Může vypadat různě. Třeba jako autobusová zastávka. Nebo je maskovaná jako telefonní budka. Často překvapí v místech, kde byste ji vůbec nečekali. Vyrovnané knihy a časopisy si můžete na místě přečíst, vypůjčit i vyměnit za jiné. Nebo jen do jedné z poliček odložit ty, které už nepotřebujete. Každé z míst má trochu jiná pravidla. Nezapomeňte si je předem přečíst.

Projíždět očima tituly v nově nalezeném objektu je vždycky dobrodružství. Takové malé hledání pokladu. A často i nějaký poklad ulovím. Obzvlášť na hledání povinné četby do školy jsou tato místa ideální.

I v Krkonoších pozvolna přibývá počet takovýchto schránek. Troufám si tvrdit, že za pár let budou v každé vesnici i ve městech. Téměř každý objekt je originál. Jejich tvůrci se odvážili zapojit svoji fantazii a navázali tak na lidovou tvořivost našich předků. Ta se pomalu z našeho okolí začala vytrácet díky tomu, jak vše potřebné levně koupíme v marketech typu IKEA.

Ty z vás, které k návštěvám knihobudek tento příspěvek inspiruje, prosím o jednu věc. Noste na výměnu takové tituly, které jsou zajímavé a směnitelné. Budovatelské romány a podobný brak z pozůstalostí jen zbytečně zabírají místo hodnotnější literatuře.

Horní Maršov

Autobusová zastávka v centru obce, 50.6604944N, 15.8186906E

Poličky na knížky jsou v autobusové zastávce v centru obce. Tady se bude dobře čekat na autobus. Objevila jsem dokonce několik kusů využitelných pro čtenářské deníky pro studenty.

Update 10. 4. 2021: Při návštěvě Maršova jsem knihočekárnu objevila prázdnou. Kam se knížky odstěhovaly, netuším. Pokud máte o této knihobudce nějaké informace, ozvěte se mi prosím.

Krkonošská knihobudka Horní Maršov
Knihobudka Horní Maršov

Svoboda nad Úpou

Autobusové a vlakové nádraží, 50.6222572N, 15.8196536E

Nejhezčí a největší knihobudka v Krkonoších. Realizoval ji Kulturní tým města a vymalovaly ji děti z místní základní školy. Pokud se věnujete Geocachingu, odlovte si uvnitř kešku GC8B5NH Knihobudka.

Nadšení z této budky se mnou sdílí i autorka facebookových stránek S kočárkem na hory. „Co je ve Svobodě nad Úpou dokonalé? Tahle knihobudka na nádraží. Když jsme ji objevili, začali jsme chodit na autobus o půl hodiny dřív, aby si děti mohly číst. Bylo tu čisto, dětské knížky, střecha nad hlavou, úkryt před deštěm. Doporučuju.“

Krkonošská knihobudka Svoboda nad Úpou
Knihobudka Svoboda nad Úpou

Trutnov

Jiráskovo náměstí, 50.5649553N, 15.9178117E.

První z knihobudek v našem okolí vznikla právě tady již v roce 2016. Bohužel bývala vykrádána a knížky zpeněženy, jak píše Krkonošský deník. Teď je budka úplně plná. Obsah však není z nejzajímavějších. Kdybych se o budku měla starat já, minimálně polovinu knih bych odstranila jako nezajímavé a nečitelné. Nové knihy se sem už nemají šanci vejít.

Krkonošská knihobudka Trutnov, Jiráskovo náměstí
Knihobudka Trutnov, Jiráskovo náměstí

Autobusové nádraží směrem k Bille, 50.5643781N, 15.9081036E.

Tato budka je na nejrušnějším místě ze všech prozatím objevených a knížky se v ní rychle točí. I když jsem jí věnovala část naší knihovny, bývá často téměř prázdná.

Dvoje identicky vypadající schránky nainstaloval v roce 2019 ČEZ na odvětrávací domky od centrálního vytápění. Jak vidíte na obrázku níže, původní provedení se zajímavým designem nevydrželo dlouho. Jako náhrada byla zvolena praktičtější, ale míň zajímavá celooranžová dvířka.

Krkonošská knihobudka Trutnov, autobusové nádraží
Knihobudka Trutnov, původní verze, autobusové nádraží

Pomněnková ulice (naproti Kauflandu v Horním Starém Městě), 50.5837069N, 15.8895392E.

Další téměř prázdná budka. Zřejmě ale z jiného důvodu než předešlá. Je nová a místní o ní pravděpodobně ještě moc neví. Soudím podle toho, jak si mě kolemjdoucí prohlíželi, když jsem budku otvírala a fotila. Snímek druhé z dvojice budek je již po provedené opravě.

Knihobudka Trutnov
Knihobudka Trutnov, nový design, naproti Kauflandu

Mostek

U samoobsluhy COOP, 50.4868344N, 15.6962464E.

Krásně barevně provedená ze všech stran. Na výměnu tu byly kromě zajímavých titulů i kazety a CD.

Krkonošská knihobudka Mostek
Knihobudka Mostek

Horní Brusnice

Na návsi, 50.4741981N, 15.6819481E.

Budka plná krásných knížek pro děti. A k dispozici pro rodiče místních dětí jsou i desky s různými dokumenty ze školky.

Krkonošská knihobudka Horní Brusnice
Knihobudka Horní Brusnice

Dolní Brusnice

Poblíž obecního úřadu, 50.4573128N, 15.7289186E.

Stejný typ budky jako v Horní Brusnici, ale převážně s knížkami pro dospělé.

Krkonošská knihobudka Dolní Brusnice
Knihobudka Dolní Brusnice

Hostinné

Vlaková zastávka 50.5392608N, 15.7201722E

Hostinská knihobudka patří k těm nověji vytvořeným. A přesto ji místní obyvatelé zvládli v krátkém čase zdemolovat. Milovníkům interiérů v punkového stylu se může přesto líbit. Její obsah je k dispozici v čekárně na vlakové zastávce.

Update 27.8.2021: Při návratu z dovolené vysedáme na této zastávce z vlaku a knihobudka už není na svém místě. Pravda, této moc škody nebylo. Byla tady spíš pro ostudu.

Knihobudka Hostinné
Knihobudka Hostinné

Vlakové nádraží 50.5365239N, 15.7375853E

Dlouho jsem váhala, jestli do tohoto seznamu knihobudek zařadit i tuto, kterou bych nazvala spíš jen knihopoličkou. Pro úplnost je nakonec zde. Alespoň trochu oživuje nudný prázdný prostor ve vestibulu hlavního hostinského nádraží. O to víc tak vynikne, že zde téměř žádné knížky nejsou.

Knihpolička Hostinné
Knihpolička Hostinné

Vrchlabí

Zámecký park u vjezdu do podzemních garáží, 50.6280514N, 15.6090683E

Budka vznikla ze společné iniciativy občanského sdružení Tamar a knihkupectví K+T. Byla nainstalována v červnu 2019 do roubeného přístřešku, u kterého bývá o Vánocích umístěný dřevěný betlém vrchlabského řezbáře Pavla Tryzny. Začtěte se do knihy klidně hned na místě. Přímo pod přístřeškem máte na výběr ze čtyř sedátek, do kterých se při svém literárním rozjímání můžete uvelebit.

Krkonošská knihobudka ve Vrchlabí
Knihobudka ve Vrchlabí

Vrchlabská knihobudka má kromě výměny knih za úkol sloužit hlavně jako místo k setkávání. Pravidelně se zde v podvečer konají veřejná čtení převážně dětské literatury. Malí návštěvníci poslouchali úryvky z Malého prince, Bílého Tesáka nebo Záhady hlavolamu. Pro dospělejší čtenáře byly určeny například Raisovi Zapadlí vlastenci nebo Orwellův román 1984. Informace o dění okolo budky dokumentuje facebooková stránka Vrchlabská knihobudka. Právě zde najdete přehled čtení, která jsou naplánována v blízké budoucnosti.

Tato knihobudka se dostala i do médií. Na stránkách Vrchlabinky.cz si přečtěte rozhovor s Veronikou Teplou, jednou z autorek myšlenky na vybudování místní knihobudky.

Vrchlabská knihobudka o Vánocích
Vrchlabská knihobudka o Vánocích (mobilovka)

Radnice Vrchlabí, 50.6273894N, 15.6107361E

Kromě vlastní knihobudky v parku mají obyvatelé Vrchlabí další možnost, kde si vypůjčit knihu. Zajímavé tituly nabízí knihpolička naproti infocentru. Autoři využili studenou kamennou lavičku, na které se díky použitému materiálu stejně nedá sedět. Pokud plánujete navštívit městský úřad, který sídlí ve vyšších patrech budovy, knížka na ukrácení dlouhé chvíle ve frontě přijde jistě vhod.

Knihpolička Vrchlabí
Knihpolička Vrchlabí (mobilovka)

Dolní Branná

Parčík u hasičské zbrojnice, 50.5927083N, 15.5935897E

Tato budka, i když malých rozměrů, mě ze všech dosavadních nejvíc zaujala svým obsahem. Měla jsem dilema, kterou knížku si z toho všeho zajímavého vybrat a odnést domů výměnou za tu, kterou jsem přinesla.

Krkonošská knihobudka Dolní Branná
Knihobudka Dolní Branná

Poniklá

Na návsi 50.6617250N, 15.4644081E

Ponikelskou knihobudku jsem na první pokus nenašla. Když jsem na jaře 2020 navštívila tuto vesnici, do oka mi padl poutač u silnice na Medový obchod a knihobudku, která by měla být jeho součástí. Jenomže nějaký šprýmař nasměroval ukazatel přímo na opačnou stranu. O víkendu po páté hodině ráno nebylo v okolí žádné ranní ptáče, kterého by bylo možné se zeptat na směr. Osamělá bývají rána ornitologů 🙂

Později jsem správné místo přeci jen objevila. Knihobudky mají už i svoji vlastní ikonku na mapy.cz!

Knihobudka Poniklá
Knihobudka Poniklá je dokonce na mapy.cz

Knihobudka je na návsi u školy před krámkem s mlsůtkami a místními produkty. Tato schránka je zvláštní tím, že má i vlastní webovou stránku, na které můžete přispět na její provoz. Za zisk z prodeje majitelé obchodu dokonce doplňují knihy! A obsah knihobudky uvnitř tomu odpovídá.

Knihobudka Poniklá
Knihobudka Poniklá

Paseky nad Jizerou

Na autobusové zastávce 50.7233856N, 15.3985572E

Pasecká knihobudka je spíš taková knihpolička. Objevili jsme ji náhodou při cestě z parkoviště k Památníku zapadlých vlastenců. Ze sortimentu knížek bych si vybrala hned několik zajímavých kousků, ale neměla jsem s sebou nic na výměnu. O této budce jsem nedokázala dohledat žádné informace při domácí přípravě.

Úžasný je plakát nad zavěšenými poličkami s literaturou. Zobrazuje mladého svazáka, který odmítá nabízeného panáka s alkoholem se slovy „Ne! Raději knihu!“

Knihobudka Paseky nad Jizerou
Knihobudka Paseky nad Jizerou

Harrachov

U městského úřadu 50.7763628N, 15.4245394E

Nachází se v centru Harrachova naproti prodejně potravin JIP. Knížky jsou pouze na výměnu nebo na půjčení. Budka je poměrně prázdná. Ve městě s velkým množstvím turistů a malým počtem stálých obyvatel je velice pravděpodobné, že se najde víc čtenářů, kteří si budou chtít knihy vzít než těch, kteří do budky nepotřebné knihy odloží.

Knihobudka Harrachov
Knihobudka Harrachov

Inspirace ze zahraničí

Kamenná autobusová zastávka plná knih a časopisů. A všechno poměrně nové a pro mě zajímavé tituly. Takto vypadala knihobudka v jedné minivesničce na severovýchodě Německa, kterou jsme projížděli v roce 2018 během dovolené. Tady bych čekala na autobus ráda a klidně i dlouho. Kéž bychom se i my jednou dočkali podobných.

Knihobudka v Německu
Knihobudka v Německu

Motivaci psát dál a doplnit web o další témata mi dodá vaše podpora:

Buy Me a Coffee at ko-fi.com

Související příspěvky