Výstup na Sněžku

Jak vybrat nejvhodnější dobu pro výstup na Sněžku

Alespoň jednou stanout na vrcholu Sněžky touží jistě každý návštěvník Krkonoš. Mnozí do našich hor přijíždí jen a pouze za tímto cílem. Pokud si chcete cestu užít, je dobré se na ni fyzicky i psychicky připravit. Ročně totiž navštíví Sněžku jeden a čtvrt milionu turistů.

Na Sněžku lanovkou? Jen pro otrlé povahy

Pokud jste družní tvorové a máte rád okolo sebe hodně lidí, vyberte si některý prázdninový víkend. Ideální je hned ten první prodloužený, obzvlášť pokud meteorologové předpovídají slunečné počasí bez deště. Přijeďte dopoledne do Pece pod Sněžkou. Může se stát, že všechna parkoviště už budou plná, pokud jste nepřivstali. Snad se vejdete ještě někam na okraj silnice do řady za další auta.

Ujdete několik kilometrů a informační cedule vás nasměrují do fronty na lanovku. Kupředu se budete posouvat jen pomalu. Kapacita lanovky je totiž regulovaná a denně přepraví nejvíc 2000 turistů. Čekáním získáte spoustu času, abyste si se spolucestujícími zanadávali na lanovkáře, stavitele, KRNAP i na Krakonoše. V této podnětné diskuzi můžete setrvat i tři hodiny, než na vás přijde řada. Pak se svými lakýrkami nastoupíte do kabinky a vyvezete se na Růžovou horu. A protože si přeci své zánovní boty nechcete okopat o ty ostré šutry na cestě, přestoupíte na přípoj a vezete se až na vrchol Sněžky.

Výstup na Sněžku. Fronta na lanovku v Peci pod Sněžkou
Fronta na lanovku na Sněžku v Peci pod Sněžkou

Když vystoupíte v horní stanici, zbývá vám ještě vyfunět posledních pár metrů po svých. Celí uřícení a utahaní se doplazíte ke stánkům s občerstvením v České poštovně nebo v Polské boudě ve tvaru UFO. Za 110 Kč si koupíte dva párky v rohlíku. Jeden do jedné nohy, druhý do druhé, abyste chodili symetricky. Uděláte si několik selfie, aby vám kamarádi a kolegové věřili, že jsi tu opravdu byli.

A máte nejvyšší čas zařadit se do fronty na zpáteční jízdu. Musíte to stihnout zpátky do sedmi hodin, kdy provoz lanovky končí. A taky chcete být včas zpátky na film, který dávají večer v televizi. V hloučku čekajících lidí na odvoz dolů si ještě stihnete podebatovat o tom, jak dnes bylo v těch horách krásně. Budete se muset spokojit s o něco kratší diskuzí než v dopolední frontě. Oni totiž šli někteří šílenci dolů pěšky!

Výstup na Sněžku. Fronta na lanovku na Sněžce
Fronta na lanovku na Sněžce

Na Sněžku za východem slunce

Další ideální možnost, kdy se zajít družit mezi lid na Sněžku, je časné ráno o víkendech na přelomu jara a léta. Obzvlášť pokud je předpovídána dobrá viditelnost, budete mít o doprovod postaráno. Všichni chtějí být nahoře už při východu slunce. Počitadla na hlavních trasách ukázala, že v roce 2021 se vydalo na Sněžku ještě průměrně 115 lidí za noc. Budete překvapení, že v tuto dobu zde potkáte hlavně mladší ročníky, o kterých jste si mysleli, že do deseti hodin dopoledne hluboce spí.

Výstup na Sněžku. Východ slunce na Sněžce. Trasy pro výstup.
Čekání na východ slunce není romantika, ale davová šílenost

V chladnější polovině roku tu takovou masu návštěvníků nečekejte. Jen na konci roku a o víkendech během jarních prázdnin, kdy se počasí obzvlášť vydaří, bude nahoře povícero živáčků.

Výstup na Sněžku. Vrchol Sněžky v zimě.
Krásné únorové dopoledne u poštovny

Výstup na Sněžku pěšky

Pokud si hory víc užijete v poklidném rozjímání a kochání se okolím, nemusíte zoufat. Běžte pěšky. Svižným krokem to zvládnete za míň než dvě hodiny.

Cesta na Sněžku Obřím dolem
Cesta na Sněžku Obřím dolem

Kopce vám budou patřit třeba pozdě odpoledne po skončení provozu lanovky na české i polské straně. Podle údajů ze sčítačů umístěných na nejfrekventovanějších cestách tudy prochází 90 % návštěvníků mezi 10 a 16 hodinou. Nejvíc jich je z celého týdne v sobotu. Vyberte si tedy den kromě soboty, kdy nehrozí bouřky. Do batohu si přibalte čelovku pro případ, že vás cestou zpět zastihne tma.

Výstup na Sněžku. Cesta na Sněžku v odpoledních hodinách
Cesta na Sněžku jedno sobotní odpoledne v srpnu. Žádné lidi jsem nevyretušovala. Oni tam opravdu nejsou!

Při odpolední návštěvě vás čeká bonus, který většina turistů přes den nevidí. Jak večerní paprsky slunce dopadají na zem pod velkým úhlem, nelámou se na vodní hladině a odrazí se směrem k Tvým očím. V tento čas tak můžeš spatřit na Úpském rašeliništi jezírka, která vypadají jako zrcadla. Že jste o nich nevěděli? Jen málo lidí si jich všimne.

Výstup na Sněžku. Západ slunce na Sněžce
Výhled ze Sněžky na Úpské rašeliniště před západem slunce

Další možnost, jak mít Sněžku sám pro sebe, je načasovat si výstup tak, abyste byli nahoře nejdřív půl hodiny po svítání. Z těch lidí, kteří tam dorazili na východ slunce, už tam nebude ani noha. Všichni už se stihli vynadívat, nafotit a hlavně vymrznout. Teď máte téměř dvě hodiny času, než se přiblíží první turisti, kteří právě v tento časný okamžik vyráží na túru.

Pokud se rozhodnete navštívit Sněžku mezi říjnem a březnem, nečekejte takové zástupy lidí jako v létě. Roční období odfiltruje téměř všechny rádoby turisty v kravatách a lodičkách. Pak už záleží jen na vašem pudu sebezáchovy, v jakém ještě počasí si troufnete vylézt ze své jeskyně a jít do hor.

Výstup na Sněžku. Psí počasí na Sněžce v zimě
Ani psí počasí od výstupu na Sněžku mnohé lidi neodradí

Když je sníh a led, hodí se přibalit si do batohu dobré nesmeky nebo mačky. Čím dál větší počet lidí se nestydí si je nazout. Většinu dní to není nutnost, ale urychlí vám dobu sestupu i o třetinu času. Máte jistý krok a můžete dolů skoro běžet.

Trasy pro výstup na Sněžku

Na Sněžku můžete vystoupat po mnoha různých cestách. Detailní údaje o každé z nich jsem čerpala z mapy.cz. Doba výstupu odpovídá pozvolnému výletnímu tempu. Za tuto dobu zvládnete vyjít nahoru i s dětmi. Pro zdatného člověka je tento čas velmi nadhodnocený. Nejkratší cestu z Pece pod Sněžkou je možné zvládnout i lehce pod dvě hodiny.

Od dolní stanice lanovky v Peci pod Sněžkou Obřím dolem

O této trase můžeme hovořit jako o té nejkrásnější. Údolí Obřího dolu modelované ledovcem se postupně otevírá s nastoupanými výškovými metry. Ranní slunce osvětluje západní svahy teplým světlem a ukazuje nám nejkrásnější místa květnaté tundry v našich horách. Cesta bývá v zimě často neschůdná kvůli nebezpečí lavin. Vhodná je jako výstupová trasa.

Vzdálenost: 5,8 km

Čas výstupu: 3:03 h

Převýšení: + 770 m, – 0 m

Od dolní stanice lanovky v Peci pod Sněžkou přes Růžohorky

Trasa přes Růžohorky je nejkratší. Zároveň je i nejvhodnější zimní výstupovou trasou. Je bezpečná, protože míjí lavinové dráhy. Vhodná pro sestup je v zimě i v létě. Oceníte volně přístupné záchody na stanici lanovky na Růžohorkách. Na nedalekých boudách se i dobře vaří. Pozor při zimním sestupu po zelené značce do Pece. Pěšina je úzká a prudce klesá. Při ledové krustě neprohloupíte, když si obujete nesmeky.

Vzdálenost: 5,6 km

Čas výstupu: 3:03 h

Převýšení: + 770 m, – 0 m

Z autobusového nádraží v Peci pod Sněžkou přes Výrovku a Luční boudu

Ideální sestupová trasa v létě i v zimě. V okolí Úpského rašeliniště, Luční boudy a Památníku obětem hor budete procházet nejzajímavějšími místy krkonošské travnaté tundry. Klesání je pozvolnější než u ostatních tras a máte možnost trochu šetřit kolena. Většinu povrchu cesty ale kryje asfalt, což nemusí někomu úplně vyhovovat. Několik možností občerstvení v průběhu celého sestupu.

Vzdálenost: 11,3 km

Čas výstupu: 4:54 h

Převýšení: + 986 m, – 155 m

Z náměstí ve Špindlerově Mlýně přes Kozí hřbety

Nejlepší výstupová trasa ze Špindlerova Mlýna. Po ránu jsou špičky skalnatých Kozích hřbetů nejkrásněji nasvícené. Pro sestup se nabízí alternativy údolím Bílého Labe nebo přes Výrovku a Zelený Důl. V zimě však všechny cesty protínají lavinové dráhy.

Vzdálenost: 10,3 km

Čas výstupu: 2:59 h

Převýšení: + 945 m, – 60 m

Od Pomezních Bud v Horní Malé Úpě přes Svorovou horu

Trasa s nejnižším převýšením, které je nutné překonat. Zároveň nejnudnější cesta mezi všemi uvedenými. Zaujme pouze pohledem na Sněžku ze Svorové hory. Její výhodou je bezpečnost v zimním období, laviny v těchto místech napadají.

Vzdálenost: 6,9 km

Čas výstupu: 3:13 h

Převýšení: + 628 m, – 74 m

Z polského Karpacze údolím Łomniczky

Tuto trasu chodí minimum Čechů. Přesto tuto variantu vřele doporučuji. Zpočátku půjdete krásným lesem. Žádná smrková monokultura jako v okolí Pece se tu nekoná. Celou túru půjdete po štětovaném chodníku. Výhodou této trasy je, že stoupání je po celou dobu stále ve stejném sklonu. Nad lesem se dostanete téměř doprostřed ledovcového karu a v serpentinách jím procházíte skrz křivolesy a vysokobylinné nivy vzhůru. Do podobných míst se na české straně hor nedostanete. Pěšinu protínají ledovcové dráhy, proto je v zimních měsících nepřístupná. V Karpaczi je mírně komplikované parkování. Mapy.cz ukazují jako veřejná parkoviště i ta, která jsou určena jen pro hotelové hosty. Chce to trpělivost a nějaké złoté v peněžence do parkovacích automatů.

Vzdálenost: 6,6 km

Čas výstupu: 3:38 h

Převýšení: + 990 m, – 0 m

Doplňující informace

Sněžku trápí velká návštěvnost, Televizní reportáž na ČT24

Největší hit je na Sněžce hot dog. Kolik stojí grog, plzeň nebo gulášovka? Rozhovor s bývalým majitelem České Poštovny v Krkonošském deníku

Statistiky návštěvnosti našich nejvyšších hor nabízejí zajímavá data. Stoupá obliba nočních výletů, zpráva Českého rozhlasu Hradec Králové


Motivaci psát dál a doplnit web o další témata mi dodá vaše podpora:

Buy Me a Coffee at ko-fi.com

Související příspěvky