Výstup na Sněžku

Jak vybrat nejvhodnější dobu pro výstup na Sněžku

Alespoň jednou stanout na vrcholu Sněžky touží jistě každý návštěvník Krkonoš. Mnozí do našich hor přijíždí jen a pouze za tímto cílem. Pokud si chcete cestu užít, je dobré se na ni fyzicky i psychicky připravit. Ročně totiž navštíví Sněžku jeden a čtvrt milionu turistů.

Na Sněžku lanovkou? Jen pro otrlé povahy

Pokud jste družní tvorové a máte rád okolo sebe hodně lidí, vyberte si některý prázdninový víkend. Ideální je hned ten první prodloužený, obzvlášť pokud meteorologové předpovídají slunečné počasí bez deště. Přijeďte dopoledne do Pece pod Sněžkou. Může se stát, že všechna parkoviště už budou plná, pokud jste nepřivstali. Snad se vejdete ještě někam na okraj silnice do řady za další auta.

Ujdete několik kilometrů a informační cedule vás nasměrují do fronty na lanovku. Kupředu se budete posouvat jen pomalu. Získáte spoustu času, abyste si se spolucestujícími zanadávali na lanovkáře, stavitele, KRNAP i na Krakonoše. V této podnětné diskuzi můžete setrvat i tři hodiny, než na vás přijde řada. Pak se svými lakýrkami nastoupíte do kabinky a vyvezete se na Růžovou horu. A protože si přeci své zánovní boty nechcete okopat o ty ostré šutry na cestě, přestoupíte na přípoj a vezete se až na vrchol Sněžky.

Výstup na Sněžku. Fronta na lanovku v Peci pod Sněžkou
Fronta na lanovku v Peci pod Sněžkou

Když vystoupíte v horní stanici, zbývá vám ještě vyfunět posledních pár metrů po svých. Celí uřícení a utahaní se doplazíte ke stánkům s občerstvením v České poštovně nebo v Polské boudě ve tvaru UFO. Za 110 Kč si koupíte dva párky v rohlíku. Jeden do jedné nohy, druhý do druhé, abyste chodili symetricky. Uděláte si několik selfie, aby vám kamarádi a kolegové věřili, že jsi tu opravdu byli.

A máte nejvyšší čas zařadit se do fronty na zpáteční jízdu. Musíte to stihnout zpátky do sedmi hodin, kdy provoz lanovky končí. A taky chcete být včas zpátky na film, který dávají večer v televizi. V hloučku čekajících lidí na odvoz dolů si ještě stihnete podebatovat o tom, jak dnes bylo v těch horách krásně. Budete se muset spokojit s o něco kratší diskuzí než v dopolední frontě. Oni totiž šli někteří šílenci dolů pěšky!

Výstup na Sněžku. Fronta na lanovku na Sněžce
Fronta na lanovku na Sněžce

Na Sněžku na východ slunce

Další ideální možnost, kdy se zajít družit mezi lid na Sněžku, je časné ráno o víkendech na přelomu jara a léta. Obzvlášť pokud je předpovídána dobrá viditelnost, budete mít o doprovod postaráno. Všichni chtějí být nahoře už při východu slunce. Budete překvapení, že v takovýchto brzkých hodinách potkáte hlavně mladší ročníky, o kterých jste si mysleli, že do deseti hodin dopoledne hluboce spí.

Výstup na Sněžku. Východ slunce na Sněžce
Čekání na východ slunce

V chladnější polovině roku tu takovou masu návštěvníků nečekejte. Jen na konci roku a o víkendech během jarních prázdnin, kdy se počasí obzvlášť vydaří, bude nahoře povícero živáčků.

Výstup na Sněžku. Vrchol Sněžky v zimě.
Krásné únorové dopoledne u poštovny

Na Sněžku pěšky

Pokud si hory víc užijete v poklidném rozjímání a kochání se okolím, nemusíte zoufat. Běžte pěšky. Svižným krokem to zvládnete za míň než dvě hodiny.

Cesta na Sněžku Obřím dolem
Cesta na Sněžku Obřím dolem

Kopce vám budou patřit třeba pozdě odpoledne po skončení provozu lanovky na české i polské straně. Podle údajů ze sčítačů umístěných na nejfrekventovanějších cestách tudy prochází 90 % návštěvníků mezi 10 a 16 hodinou. Nejvíc jich je z celého týdne v sobotu. Vyberte si tedy den kromě soboty, kdy nehrozí bouřky. Do batohu si přibalte čelovku pro případ, že vás cestou zpět zastihne tma.

Výstup na Sněžku. Cesta na Sněžku v odpoledních hodinách
Cesta na Sněžku jedno sobotní odpoledne v srpnu. Žádné lidi jsem nevyretušovala. Oni tam opravdu nejsou!

Při odpolední návštěvě vás čeká bonus, který většina turistů přes den nevidí. Jak večerní paprsky slunce dopadají na zem pod velkým úhlem, nelámou se na vodní hladině a odrazí se směrem k Tvým očím. V tento čas tak můžeš spatřit na Úpském rašeliništi jezírka, která vypadají jako zrcadla. Že jste o nich nevěděli? Jen málo lidí si jich všimne.

Výstup na Sněžku. Západ slunce na Sněžce
Výhled ze Sněžky na Úpské rašeliniště před západem slunce

Další možnost, jak mít Sněžku sám pro sebe, je načasovat si výstup tak, abyste byli nahoře nejdřív půl hodiny po svítání. Z těch lidí, kteří tam dorazili na východ slunce, už tam nebude ani noha. Všichni už se stihli vynadívat, nafotit a hlavně vymrznout. Teď máte téměř dvě hodiny času, než se přiblíží první turisti, kteří právě v tento časný okamžik vyráží na túru.

Pokud se rozhodnete navštívit Sněžku mezi říjnem a březnem, nečekejte takové zástupy lidí jako v létě. Roční období odfiltruje téměř všechny rádoby turisty v kravatách a lodičkách. Pak už záleží jen na vašem pudu sebezáchovy, v jakém ještě počasí si troufnete vylézt ze své jeskyně a jít do hor.

Výstup na Sněžku. Psí počasí na Sněžce v zimě
Ani psí počasí od výstupu na Sněžku mnohé lidi neodradí

Když je sníh a led, hodí se přibalit si do batohu dobré nesmeky nebo mačky. Čím dál větší počet lidí se nestydí si je nazout. Většinu dní to není nutnost, ale urychlí vám dobu sestupu i o třetinu času. Máte jistý krok a můžete dolů skoro běžet.

Teď už máte výstup na Sněžku za sebou. Můžete si ve svém životním TO DO listu tento bod odfajfkovat jako splněný. A zároveň se podívejte do mapy a vymyslete si cíl pro příště. Nějaký, kde si horskou přírodu budete moci vychutnat daleko líp, než jako sardinka na Sněžce.

Doplňující informace

Sněžku trápí velká návštěvnost Televizní reportáž na ČT24

Největší hit je na Sněžce hot dog. Kolik stojí grog, plzeň nebo gulášovka? Rozhovor s bývalým majitelem České Poštovny v Krkonošském deníku

Související příspěvky